چگونه بوسیله روش تدریس ایفای نقش و نمایش درس فلسفه را برای دانش آموزان جذاب نمایم

چکیده در آموزش یادگیری به شیوه فرایندی این باور اساسی وجود دارد که فرایندهای شناختی مانند مشاهده دقیق، جمع آوری و پردازش داده ها و فرضیه سازی پیش بینی استنباط و ... اساس یادگیری را تشکیل می دهند. و به همین اساس در تدریس فلسفه باید شرایطی فراهم شود تاچگونه بوسیله روش تدریس ایفای نقش و نمایش درس فلسفه را برای دانش آموزان جذاب نمایم|40063875|u-physical|چگونه توانستم بوسیله, روش تدریس ایفای نقش , نمایش درس فلسفه را برای ,دانش آموزان جذاب نمایم
یکی از برترین فایل های قابل دانلود با عنوان چگونه بوسیله روش تدریس ایفای نقش و نمایش درس فلسفه را برای دانش آموزان جذاب نمایمآماده دریافت می باشد . چکیده

در آموزش یادگیری به شیوه فرایندی این باور اساسی وجود دارد که فرایندهای شناختی مانند مشاهده دقیق، جمع آوری و پردازش داده ها و فرضیه سازی پیش بینی استنباط و ... اساس یادگیری را تشکیل می دهند. و به همین اساس در تدریس فلسفه باید شرایطی فراهم شود تا این مهارت در یادگیرندگان تقویت شود و مکمل این یادگیری شرایط محیطی، ویژگی های یادگیرندگان، ضرورت های موضوع یادگیری، هدف آموزشی، هدف های یادگیرنده، نحوه سازمان دهی و ارائه موضوع و محتوای یادگیری، فعالیت یادگیرنده و مهم تر از همه شیوه ی تعاملی در فرایند تدریس مورد توجه قرار می گیرند.

فلسفه غرب با در دست داشتن چند ویژگی به راحتی توانسته است تا بنیادی ترین مراکز فکری و فرهنگی مسلمانان پیشروی کند از آن جمله:

1)دسترسی به کتابخانه و منابع نوشتاری گسترده و غنی از کهن ترین منابع تا جدیدترین آنها

2)در اختیار داشتن فضاهای آموزشی-پژوهشی مناسب و گسترده

3)امکانات فرآوان اطلاع رسانی به منظور نشر اندیشه های جدید از طریق کتاب، مجله های تخصصی، سایت های علمی و ...

4)بهره گیری از شیوه های پژوهشی-علمی

اما در این سوی دفتر پر برگ اندیشه های ناب فیلسوفان مسلمان به ویژه شیعیان هنوز با کمبودهایی روبرو است. و این کمبودها برای دانش پژوهشی که بخواهد در زمینه فلسفه اسلام حتی در زمینه فلسفه یونان باستان و ... تحقیق نماید محرز و تأثیرگذار است..

اینجانب ….. دبیر … در اقدام پژوهی حاضر کوشیده ام تا درس .. را از طریق راهکار های دانش آموز محور برای دانش آموزانم جذاب نموده و آنان را در فهم این درس یاری بخشم.

مقدمه

از وقتی درآموزش و پرورش بعنوان دبیر درس فلسفه مشغول به كارشده ام هر وقت پای صحبت دبیران این درس نشسته ام ازگله و شكایت آنها مبنی بر اینكه دانش آموزان نسبت به این درس علاقه نشان نمی دهند رنج برده ام و همیشه این سوال مرا به خود مشغول كرده است كه چرا دانش آموزان نسبت به این درس خاص اینگونه رفتارمی كنند؟ و با توجه به آمارهای موجود درصد قبولی و میانگین نمرات این درس نیز پایین است؟ در ذهن خودم تحلیل ها و دلایل خاصی هم برای این رفتار دانش آموزان پیدا می كردم. مانند اینكه:

ـ این درس برای دانش آموزان خشك و بی جاذبه است.

ـ كلمات آن سخت و غیر قابل فهم و درك است.

ـ این درس در سالهای قبل از پایه سوم پیش نیازی ندارد.

ـ این دو كتاب عاری از عكس و تصاویر جذاب برای جلب توجه دانش آموزان است.

ـ تدریس این دو كتاب در بیشتر مواقع توسط دبیران غیرمتخصص انجام گرفته است كه آنها هم در تدریس این دو كتاب دچار مشكل بوده اند و یا حتی خودشان نیز به تدریس این درس علاقه ای ندارند و به خاطر پركردن ساعات موظف خود مجبور شده اند كه در این كلاسها تدریس كنند.

ـ دانش آموزان با الفاظ و مفاهیم فلسفه آشنا و مأنوس نیستند و كلماتی كه در آن استفاده می شود كاملاً تخصصی و دور از ذهن دانش آموزان می باشد.

ـ دانش آموزان از مفاهیم این دروس در ذهن خود غولی ساخته اند كه هیچگاه دست یافتنی نیست و نمی توانند این درسها را یاد بگیرند.